Słuch

Internetowy test słuchu – Bezpłatne badanie słuchu online >>

Kilka słów o słuchu

Pogarszający się słuch powoduje, że jest nam coraz trudniej rozmawiać z innymi. Coraz częściej zdarza się nam słyszeć słowa niewłaściwe, przez co musimy stale prosić o powtórzenie. Osoby, które nas nie znają, często nie rozumieją tej sytuacji. Wszystko to powoduje, że tracimy pewność siebie i może mieć to negatywny wpływ na nasze ogólne samopoczucie i jakość życia.

Ubytku słuchu nie należy bagatelizować. Należy działać – im wcześniej, tym lepiej, aby maksymalnie zwiększyć komfort swojego życia.

Ewentualne konsekwencje upośledzenia słuchu:
Mniejsza zdolność koncentracji
Słabsze rozumienie mowy
Trudności w porozumiewaniu się z innymi
Osłabienie pamięci
Mniejsza gotowość do zaakceptowania tego, co nieznane
Coraz gorsze osiągnięcia w pracy
Brak uznania ze strony innych
Rozdrażnienie, stres, obniżenie nastroju
Wycofanie się z życia towarzyskiego, izolacja

Jak rozpoznać pierwsze oznaki ubytku słuchu.

Do utraty słuchu najczęściej dochodzi powoli, na przestrzeni wielu lat, a skutki niedosłyszenia ujawniają się stopniowo. Powoduje to, że osobom niedosłyszącym trudno jest ocenić, czy cierpią na niedosłuch. Pierwszymi osobami, które uświadamiają sobie, że coś jest nie tak, są często krewni, przyjaciele czy znajomi z pracy.
Jednakże, istnieją wyraźne oznaki świadczące o tym, że nasz słuch nie jest taki, jaki być powinien. Może mają Państwo problemy ze zrozumieniem rozmówcy przez telefon? Czy może rodzina narzeka, że radio lub telewizor są ustawione za głośno? Czy trudno jest Państwu śledzić tok rozmowy w restauracji lub w miejscach, gdzie panuje hałas? Czy często czują się Państwo zmęczeni po świętowaniu okazji rodzinnych ze względu na to, że wytężanie słuchu wymaga aż tyle wysiłku?
Czy lepiej słyszą Państwo, widząc osobę, która mówi?
Wszystkie te sytuacje, to typowe oznaki ubytku słuchu. Nie należy się jednak załamywać, nie trzeba się godzić z utratą słuchu. Można- a nawet należy- coś w tej sprawie zrobić.

Tylko osoby starsze mają słaby słuch? Nieprawda!

Nie tylko osoby w podeszłym wieku cierpią z powodu ubytku słuchu. Niedosłuch jest częstym zjawiskiem wśród osób we wszystkich przedziałach wiekowych. Obecnie coraz więcej młodych ludzi ma również problemy ze słuchem – w znacznym stopniu przyczynia się do tego słuchanie zbyt głośnej muzyki przez słuchawki, na koncertach czy w dyskotekach. Pracownicy budowy, kierowcy karetek pogotowia, DJ-je i pracownicy fabryk: oto przykłady grup zawodowych, u których hałas może mieć długofalowe i szkodliwe skutki.

Niedosłuch może być oczywiście spowodowany czynnikami medycznymi, genetycznymi czy po prostu nieznanymi.

Jedno jest jednak pewne: osoby cierpiące na niedosłuch nie są w tym osamotnione. Obecnie u jednej na sześć osób występuje pewien stopień ubytku słuchu.

Niedosłuch wpływa również na relacje z przyjaciółmi i krewnymi.

Utrata słuchu stanowi problem nie tylko dla osoby niedosłyszącej, ale również dla jej przyjaciół i krewnych. Podczas rozmowy z osobą niedosłyszącą otrzymują oni nieadekwatne odpowiedzi lub nie otrzymują żadnych odpowiedzi. Czują się ignorowani lub mają poczucie, że ich wypowiedzi są z premedytacją przeinaczane. Ma to negatywny wpływ na atmosferę w domu i może prowadzić do konfliktów.

Pomimo, że osoby niedosłyszące mogą nie chcieć tego przyznać, ignorowanie niedosłuchu i niepodejmowanie żadnych kroków nie rozwiązuje problemu. W końcu niedosłuch ma daleko idące konsekwencje – zarówno dla dotkniętej nim osoby, jak i jej otoczenia.

Przykładowo osoby niedosłyszące mogą nie słyszeć dzwoniącego telefonu czy dzwonka do drzwi, przez co tracą okazje do kontaktu z rodziną lub przyjaciółmi. Mogą również nie być w stanie podołać swojej pracy ze względu na niezrozumienie instrukcji wykonania danego zadania, co może powodować problemy w miejscu pracy.

Co można zrobić, gdy ktoś z rodziny lub przyjaciół cierpi na niedosłuch? Należy zachęcać go do podjęcia działań i poddania się badaniu słuchu. Należy również pamiętać o zasadach komunikacji z osobą niedosłyszącą.

Dziesięć pytań do oceny słuchu:

1. Czy osoby z Państwa otoczenia wydają się mamrotać i mówić niewyraźnie?
2. Czy powiedział ktoś Państwu, że musi się często powtarzać specjalnie dla nich?
3. Czy trudno jest Państwu zrozumieć kogoś, kto mówi coś za Państwa plecami lub obok Państwa?
4. Czy zrozumienie kogoś, kto mówi cicho lub szepcze wymaga od Państwa wysiłku?
5. Czy mają Państwo problem ze słyszeniem wysokich tonów (np. Muzyki, śpiewu ptaków, dziecięcych głosów)?
6. Czy sprawia Państwu trudność udział w rozmowach prowadzonych w głośnym miejscu, np. W restauracji?
7. Czy wychodzą Państwo rzadziej z domu ze względu na trudności w zrozumieniu rozmów?
8. Czy proszono Państwa kiedyś o ściszenie słuchanego telewizora lub radia?
9. Czy trudno jest Państwu usłyszeć, co mówi osoba rozmawiająca z Państwem przez telefon?
10. Czy mają Państwo problem z rozpoznawaniem, z której strony nadjeżdża np. Samochód?

Właściwa ocena słuchu jest możliwa jedynie w ramach profesjonalnego badania audiologicznego.

Zarówno w przypadku niepewności co do tego, czy rzeczywiście cierpi się na niedosłuch, jak i w przypadku chęci poddania się badaniu audiologicznemu u specjalisty, należy skontaktować się z protetykiem słuchu lub laryngologiem.

Test audiologiczny wykonywany w celu oceny słuchu jest szybki, bezbolesny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami. W badaniu tym ocenia się ewentualny niedosłuch oraz jego stopień. W ramach badania ocenia się również dokładnie ucho, tak, aby stwierdzić ewentualną przyczynę ubytku słuchu.

W przypadku niedosłuchu z przyczyn medycznych laryngolog zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli konieczne jest zastosowanie aparatu słuchowego, należy skontaktować się z protetykiem słuchu, który udzieli szczegółowych porad i pomoże dobrać aparat słuchowy optymalnie spełniający Państwa potrzeby.

Po dokładnym ustawieniu parametrów aparatu słuchowego i po upływie krótkiego okresu adaptacyjnego będą Państwo mogli ponownie cieszyć się wszystkimi utraconymi dźwiękami.

Budowa ucha

Ucho składa się z trzech zasadniczych części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

ucho

Ucho zewnętrzne
– Małżowina uszna – zbiera i kieruje dźwięk do przewodu słuchowego,
– Przewód słuchowy (zewnętrzny) – kieruje dźwięk do wnętrza ucha.

Ucho środkowe
– Bębenek (błona bębenkowa) – zmienia dźwięk w drgania,
– Młoteczek, kowadełko i strzemiączko – ten łańcuch drobnych kosteczek (kostki słuchowe)  przenosi drgania do ucha wewnętrznego.

Ucho wewnętrzne
– Ucho wewnętrzne (ślimak) – zawiera płyn i niezwykle czułe „rzęski” słuchowe. Te drobne włosowate struktury są wprawiane w ruch wskutek stymulacji drganiami,
– Układ przedsionkowy – zawiera komórki odpowiadające za utrzymywanie równowagi,
– Nerw słuchowy – biegnie ze ślimaka do mózgu.